Pride: - Kommer til å aktivt holde barna hjemme fra skolen

- Sjokkerende, er reaksjonen fra FAU på Fjell skole om kommunens tvangsbruk under den såkalte mangfoldsuka.

Publisert Sist oppdatert

FJELL: DRM24 har tidligere omtalt saboteringen av flaggmarkeringen ved Fjell skole, hvor muslimske elever gjentatte ganger skal ha revet ned og skjendet flagget mens de ropte «Haram» («forbudt» på arabisk, red. anm.).

Det førte til at skolen i fjor måtte ha stående flaggvakt. I år uttaler rektor Eva Solberg til DRM24 at de i utgangspunktet «tenker å gjennomføre et veldig likt opplegg som i fjor». Da hadde de et tilpasset opplegg på hvert trinn uten felles markeringer for hele skolen.

- Det var veldig gode erfaringer med det, sier Solberg.

Problemet er at kommunen med skolesjefen i spissen nå har bestemt at det ikke blir mulig. Thomas Larsen Sola uttaler til DRM24 at «alle skoler vil ha en fellessamling der de snakker om betydning av regnbueflagg og hvorfor vi flagger» når det skal flagges 26 mai. Det blir ikke rom for fritak.

Dette var ukjent for Solberg når DRM24 ønsket en kommentar på hva hun tenker om det.

- Nå har ikke vi planlagt uka ferdig, og har ikke lyst til å si nå hvordan vi skal gjennomføre den, men vi forholder oss til det kommunen bestemmer, sier Solberg.

- Sjokkerende

FAU-leder ved Fjell skole Laila Caliskan Fitjar reagerer kraftig på kommunens innstramming av opplegget.

- Det er sjokkerende og virker veldig ignorant, er den første reaksjonen fra Fitjar på tvungen deltagelse.

FAU hadde i forkant av flagg-sabotasjonen i 2023 advart skolen mot gjennomføringen av opplegget uten å bli hørt.

Nå frykter de mer uro som følge av tvangsbruk, og opplyser at «en del av foreldregruppa kommer til å aktivt holde barna hjemme fra skolen den aktuelle dagen».

- I forbindelse med markering av Mangfoldsuken opplever vi at vi som foreldregruppe ikke gis medbestemmelsesrett eller lar oss på annen måte få påvirke opplegget som skal gjennomføres den uken. Ved Fjell skole er, som ved andre skoler, foreldregruppas meninger om hvordan Mangfoldsuken best bør organiseres, og hvorvidt PRIDE-flagget skal brukes som symbol og heises, varierte, skriver Fitjar i en uttalelse fra FAU ved skolen.

De understreker viktigheten av samarbeid mellom skole og hjem slik Opplæringsloven vektlegger det.

- Et reelt samarbeid forutsetter likeverdige parter som har et jevnt maktforhold. 

- Kan ikke bestemmes av skolesjefen

FAU uttaler videre at «hvordan flagget tolkes kan ikke bestemmes av skolesjefen».

- Bruken av et kontroversielt symbol gjør at forskjellene blant foreldre, -og elevgruppa blir større, ikke mindre, skriver FAU, og påpeker «viktigheten av at alle barna må få aksept for de de ulike kulturelle og sosiale identitetene de opplever tilhørighet til, uten å måtte ta et valg, eller bli tatt et valg for, hvilken de skal være en del av».

- Ved at skolesjefen tar valget for dem, ved f.eks med å bestemme at heising av PRIDE-flagget skal være en obligatorisk del av uken, bidrar dette til å skape konflikt i både foreldre, -og elevgruppa ved skolen vår, fordi flagget symboliserer så ulike ting for folk. For noen handler det om politikk eller religion, for andre om hva organisasjonen FRI står for, for noen symboliserer flagget kjærlighet og respekt for homofile, eller enkelt og greit bare om kjærlighet og retten til å være seg selv.

- FAU ved Fjell skole vil gjerne i samarbeid med skolen være med å påvirke hvordan Mangfoldsuken best kan organiseres slik at alle foreldre kan sende barna sine til skolen og oppleve at man er akseptert, skriver Fitjar.

Rektor Eva Solberg har foreløpig ikke diskutert saken med FAU og har ingen kommentar til FAUs standpunkt i saken.

 - Det er FAU's holdning om hva de står for og det er de frie til å gjøre, sier Solberg.

Powered by Labrador CMS