Temte imponerte med heatseier og raske starter

ER MED PÅ MOROA: Et lite team og en relativt liten lommebok hindrer ikke Ole Kristian Temte å leve ut guttedrømmen i internasjonal rallycross. Tross en lang vei opp til de beste, kunne ikke Temte gjøre noe annet enn å glise over å kunne få kjøre på hjemmebane i rallycross-EM.

Temte gliser bredt i rallycrossglansen

Noen må også fylle de nederste plassene på resultatlistene, men Ole Kristian Temte skjemmes ikke av å være blant dem.

Publisert Sist oppdatert

STJØRDAL: 40-åringen fra Krokstadelva går rundt som et eneste stort glis. Han får være med å kjøre blant de aller beste, han kjører klassen for de aller sprekeste bilene – og selv om det er langt opp til teten, så er det få som koser seg like mye som Temte.
Vi møtte ham under den norske VM- og EM-runden i Stjørdal i Nord-Trønderlag, og for Temte var denne helgen en kjempeopptur sammenliknet med tidligere.
– Av alle løp jeg har kjørt så har jeg omtrent ikke kommet videre fra første dag i det hele tatt. Det er snakk om vanvittige summer for å holde dette gående, og vi er kanskje det minste teamet. Så første steg er å få bilen til å fungere ordentlig, også må jeg få mer kjøretrening og ikke være så feig, sier Temte, som ble nummer 19 av 22 etter kvalifiseringsomgangene.

Rask i startene

Temte kjører i EM-klassen, da det er nye krav til bilene som han ikke kan matche økonomisk for å kjøre VM. Men eikværingen smiler bredt, signerer autografer og åpner både team-teltet og rallycrossbilen for interesserte forbipasserende.
– Vi har vel de raskeste startene av alle her, kanskje også VM-gutta. Flere VM-team har kommet bort og spurt hvordan jeg får det til.
– Hva er nøkkelen?
– Nei du, det vet jeg egentlig ikke. Det har vært slik hele tiden når jeg har kjørt og da har jeg aldri tenkt så mye over det, svarer 40-åringen.

Heatseier

Men han merker presset hvis han er i tet i første sving og ser fem andre illsinte beist i speilet.
– De bremser jo ikke, akkurat. Da jeg kjørte VM i fjor, og tok startene, så var det biler over alt rundt meg. Jeg blir jo for feig fordi jeg kjører for lite, men i helgen fikk vi kjørt masse, sier Temte, som ikke har råd til å teste ved siden av.
Derfor blir det bare løpene som blir kjøretreningen. Men han storkoser seg, spesielt på hjemmebane i det internasjonale sirkuset.
Og høydepunktet? Jo, det var en heatseier i tredje omgang.
– Det var en opptur for oss etter så mye trøbbel. Tiden strekker ikke til det beste, men det gir en god følelse å få en heatseier, sier Temte.

Sandmo feilet

Temte kjører i Supercars-klassen, men vi hadde også med en lokalfører i Touringcars-klassen denne helgen. Christian Sandmo lå godt an til å gjenta seiersbragden fra fjoråret, men han snurret siste sving i semifinalen og det sendte ham ut av vinnerkampen.
– Enkelt og greit en førerfeil fra meg. Det er en sving jeg har slitt med i helga, også ble jeg litt for ivrig, sier Sandmo, som var relativt fattet og blid tross missen.
– En førerfeil kan man alltids gjøre noe med. Men jeg er fornøyd jeg, det har gått fort i helga, sier Sandmo.

Bakkerud vant kongeklassen

I VM-klassen i Supercars ble det norsk hjemmeseier på overlegent vis. Bergenseren Andreas Bakkerud har vært i en klasse for seg selv gjennom hele helgen, og verken i semifinalene eller i finalene var seieren aldri truet.
Dette var Bakkeruds aller første seier etter at han kom inn i et nytt team sammen med superstjernen Ken Block, hvor de i år kjører en helt ny Ford Focus bygd av motorsportfabrikken M-Sport. 
Svenske Timmy Hansen ble nummer to, mens landsmannen Mattias Ekström endte på nederste trinn på seierspallen.

FØLG DRAMMEN LIVE24 PÅ FACEBOOK

TILBAKE TIL FORSIDEN

GIR GASS: Han kaller seg selv feig, men når mulighetene byr seg så kan Ole Kristian Temte også vise at han tør å slenge med rumpa på bilen.
RØYK I SEMIEN: Christian Sandmo måtte nøye seg med "bare" en semifinale, men røykengutten var ikke misfornøyd med egen innsats gjennom helgen likevel.
SEIERHERREN: Andreas Bakkerud kunne juble til det norske publikummet etter overlegen seier.
Powered by Labrador CMS