TATT AV HUND: Dette rådyret ble trolig offer for hund etter at båndtvangen var innført.

Måtte avlive blodig rådyr - ber hundeeiere huske båndtvangen

Onsdag ble det innført ekstraordinær båndtvang over hele distriktet - samme dag ble et rådyr trolig drept av hund.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMENSDISTRIKTET: Forrige uke innførte Sande ekstraordinær båndtvang av hensyn til rådyrene som trekker ned mot bebyggelsen grunnet mye snø.

Onsdag ble det også innført i eikerkommunene, Drammen og Svelvik. Men ikke alle har fått med seg eller respekterer båndtvangen. 

Måtte avlives etter hundeangrep

Onsdag morgen måtte viltnemda avlive et blodig og forkomment råyr ved Portåsen i Nedre Eiker. Dyret hadde tydelige bitemerker, og det var spor etter hund i snøen.

- Jeg kan dessverre konstatere at denne høyst sannsynlig er angrepet av hund, forteller Jens-Harald Kristiansen fra Nedre og Øvre Eiker viltforvaltning til DRM24.no.

Kristiansen rykket ut til stedet for viltnemda. Nå oppfordrer han alle hundeiere om å være ansvaret bevisst.

- Slikt skal ikke skje, sier Kristiansen.

Hovedårsaken til den ekstraordinære båndtvangen er at viltet trekker ned mot veier, skilløyper og bebygde områder der hundeluftingen foregår.

BITEMERKER: Bildene levner liten tvil om rådyrets skjebne.
Powered by Labrador CMS